Açlığınızı bastıracak ara öğünler nelerdir ?

Metropol yaşam tarzı hareketlerimizi kısıtlamakla kalmıyor aynı zamanda beslenme düzenimizi de tamamen değiştiriyor. Uzayan çalışma saatleri, tüketilen işlenmiş, yağ içeriği yüksek besinler şüphesiz sağlığımız üzerinde büyük risk faktörleri oluşturmakta. Geçmişte var olan aktif hareketli yaşamda 3 ana öğün yeterli iken günümüzde 3 ana 2-3 ara öğün olacak şekilde beslenme ideal kilomuzu korumamızı sağlamakta.

Gün içerisinde yapacağınızı sağlıklı ara öğünler açlık hissinizi bastırarak öğünlere daha az yemenize, besinlerin sindirimi ile açığa çıkan ısı metabolizmanızın hızlanmasına ve her zaman bir şeyler tüketmeniz diyet psikolojisinden uzaklaşmanıza neden olacak.

Her zaman söylediğim gibi yasaksız değil doğru beslenme ile sağlıklı kilo vermeyi hedeflemelisinz. Bu nedenle ara öğünlerde tükettiğiniz besinler son derece önem taşımakta.

Gün içerisinde çalışma temposundan dolayı akşam saatlerinde kan şekeriniz düşmekte ve bu öğünde tatlı krizlerine girme ihtimaliniz artmakta. Güne iyi bir kahvaltı ile başlama, kahvaltı sonrası ara öğün tüketimi kan şekerinizi daha düzenli olmasını sağlamakta ve akşam saatlerinde şekerinizin daha dengeli olmasını sağlamakta.

Sabah ara öğünü:

1 çay bardağı kefir

1 adet meyve

1 fincan sade veya sütle hazırlanmış kahve-5 adet badem

Akşamüstü ara öğünü:

Bu saatlerde kan şekeriniz diğer öğünlere göre daha çok düşer ve tatlı krizleri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bu öğünü küçük bir kahvaltı şeklinde veya kuru meyveler tüketerek değerlendirin

1 dilim peynir-1 dilim ekmek-1 adet sade maden suyu

3 adet kuru kayısı-1 su bardağı ayran

1 fincan sütlü kahve-3 adet bisküvi-1 adet ceviz

Gece ara öğünü:

Akşam saatlerinde tüketilen besinlerin sindirimini kolaylaştırmak, tükettiğiniz besinin yağ olarak depolamamasınız sağlamak için bu öğünde tüketeceğiniz ara öğün son derece önem taşımakta.

1 adet sade maden suyu-1 adet yeşil elma

1 kase light peynirli salata

1 su bardağı sebzeler ile hazırlanmış smoothie

1 çay bardağı kefir-5 adet badem

İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir