Açlık krizine teslim olmamak için neler yapılır?

Açlık krizine teslim olma

Diyetinin tüm kurallarına uyuyor,ama yine de midenden gelen gurultulara engel olamıyor musun?

Nefes al.

Paniğe gerek yok.

Aniden bastıran açlık hissinin bir çok farklı sebebi olabilir? İşte bu krizlerinin etkisini azaltmak için önce sebebini bul sonra çözümleri uygula.

1) Fazla Stres:

Bütün gün o toplantıdan diğerine koşuşturanlardan mısın? O zaman ne kendine ne de vücuduna yeterli vakit ayırabilirsin.Araştırmalar gösteriyor ki;yoğun stres altında çalışan kişiler altı yılda on kilo alıyor.Kendini stresli hissettiğinde böbreküstü bezlerin,kortizol adı verilen bir hormon salgılar.Kortizol,harekete geçmen gereken durumlarda üretilir.Kan basıncını ve şekerini artırır,karın bölgesinde yağ depolanma talimatı verir,bağışıklık sistemini baskılar.Kortizol hormonu gibi stres hormonları fazla çalışırsa açlık krizinizi dindiremezsin. Bu yüzden biraz gevşeyin. Derin bir nefes alın. Derin nefes alıp verme,kandaki oksijen miktarını artırır.

>>>1 fincan papatya çayı, 2 dilim portakal

>>>1 su bardağı süt,2 tam ceviz

>>>1 fincan açık limonlu siyah çay

>>>2/3 çay bardağı kuru yaban mersini,kuru üzüm,kuru kayısı karışımı ve 5-6 badem

2) Az Işık :

Özellikle kış aylarında canımız daha çok yağlı,şekerli ve kalorisi yüksek iştah açıcı besinler çeker.Çünkü gün ışığından yeteri kadar yararlanamadığımız zaman halsizlik,yorgunluk,depresyona eğimli bir hale geliriz. Sakin, iyimser ve huzurlu hissetmek için aşırı şekerli gıdalara(serotonin yükseltir) ve enerjik hissetmek için yağlı gıdalara(dopamin yükseltir) istek duyabiliriz. Bu yüzden; Zamanın varsa; öğle vakitlerinde çık ve yarım saat dışarı çıkıp açık havada yürüyüş yap.

>>>İki kare bitter çikolata, ekinazya çayı

>>>½ Muz,1 su bardağı kaymaksız yoğurt

>>>1 ince dilim Light dil peyniri,1 orta boy elma ve 1 fincan yeşil çay

>>>5-6 badem,1 ince dilim dil peyniri,1 bardak maden suyu

3) Az Su Tüketmek

Gün içerisinde yeteri kadar su tüketmezsek de açlık hissimiz artabilir.Vücudumuzun susuzluk sinyallerini açlık sinyalleri olarak yorumlayabiliriz.O,yüzden miden guruldadığında ya da açlık hissettiğinde önce susuz kalıp kalmadığını sorgula.

Bahanen su içmeyi unutuyorum ise her zaman gözünün önünde bir su şişesi olsun.

Eğer bahanen suyun tadını sevmiyorum ise bununda çözümü var. Bir sürahi içersine taze nane yaprakları,mevsimine ve damak zevkine göre meyve(elma,portakal,armut) ya da meyve taneleri(nar,üzüm) ve limon dilimleri ekle. Hem görsel hem de lezzet açısından suyu zenginleştir hemde su içmek motivasyonunu artır.

Kısa Kısa Notlar

Aklının bir köşesine yaz,buzdolabının kapağına as,bilgisayarına masa üstü arka plan olarak ayarla ya da telefonuna alarm kur … Ama bunları unutma

>>>>Kahvaltı yapmamak eşittir kalori almamak ya da zamandan tasarruf etmek algısında olanlardan mısın? O zaman daha dikkatli oku! Kahvaltıyı atlamak güne düşkün ve mutsuz başlamanızdan başka bir şeye neden olmaz. Sabah evde yapılan sade bir kahvaltı gün içindeki açlık krizlerini önleyebilir.

>>>>Yediğiniz şey ne kadar soğuksa; açlık hissi o kadar azalacaktır. Canınız tatlı bir şey istediğinde ağzınıza buz gibi bir çikolata ya da önceden dondurulmuş bir adet meyveli yumuşak şeker atın. Yeme krizinin ne kadar çabuk geçtiğine inanamayacaksınız.

>>>>Her açlık hissettiğinde etrafındaki abur cuburlara saldırmaktan vazgeç. Dur. Gerçekten aç mısın yoksa başka bir sebepten dolayı mı yemek istiyorsun sorgula. Çoğu zaman düşük enerjide bu hisse yol açar. Böyle bir durumda yemek yemek eksikliği gidermeyecektir. Vücuduna kulak ver. Dinlenmek istiyorsa,kapa gözlerini beş dakika mola ver hayata.

İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir