Adenoidektomi (geniz eti ameliyatı) ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Geniz eti ameliyatı sonrası hastalar genellikle aynı gün taburcu edilir.

Geniz eti ameliyatı sonrası ameliyatın olduğu gün sıvı ve sulu içerikli bir beslenme yapılması önerilmektedir. Sıcak gıdalar alınması önerilmez. Ameliyatın ertesi günü normal beslenme düzenine geçilebilir.

Ameliyattan sonra ameliyat günü genellikle yatak istirahatı önerilir. Ameliyat sonrası birkaç gün istirahat edilmesi çoğunlukla yeterlidir. Birkaç gün içinde normal yaşama dönülebilir.

Ameliyat sonrası iki hafta süreyle çok sert burun temizlemeden sakınılmalıdır.

Geniz eti ameliyatı olan çocukların iki hafta süresince beden eğitimi derslerine girmeleri ve ağır efor harcamaları sakıncalıdır.

Taburcu olduktan sonra istendiği zaman banyo ve duş yapılabilir. Ancak ılık su tercih edilmeli, sıcak su kullanılmamalıdır. Bir süre sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.

Geniz eti ameliyatı sonrası diş fırçalamada sakınca yoktur.

Geniz eti ameliyatı sonrası kanama son derece nadirdir. Taburcu olduktan sonra ağızdan ya da burundan taze kan gelmesi veya kanlı kusma durumunda vakit kaybetmeden ameliyatı yapan doktorla bağlantıya geçilmeli ya da hastaneye başvurulmalıdır.

Sadece geniz eti ameliyatı yapılmışsa genellikle ameliyat sonrası dönemde şiddetli ağrı olmaz. Şiddetli ağrı durumunda doktorunuzla görüşünüz.

Ameliyat sonrası kötü kokulu, yoğun ve iltihabı burun ya da geniz akıntısı olması beklenmez. Bu durumda lütfen en kısa sürede doktorunuzla görüşün ya da hastaneye başvurun.

Lütfen ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken genel konular başlığı altındaki bilgileri de okuyunuz ve uygulayınız.

Doktorunuzun önerileri burada yazılan bilgilerin üstünde yer alır. Öncelikli olarak doktorunuzla yüz yüze yaptığınız görüşmedeki önerileri uygulayınız.

Ankara Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir