Yaptığınız yanlış hamleler ile diyetinizi tersine çevirmeyin

Kadınlar için çok zor olan diyet yapmak, bazı kurallara uyarak zayıflamanızı kolaylaştırabilirsiniz. Doğru kilonuza ulaşmak isterken en çok yaptığınız hatalar hakkında sitemiz üzerinden sizleri aşağıdaki dipnotlar eşliğinden bilgilenebilirsiniz.

Diyet programınızı doğru anlayamamak

Bazı diyet listelerinde dondurma, tatlılar veya ev yapımı hamburgerler gibi ufak kaçamaklar yazabilir. Kalorisi hayli yüsek olan hazır paketlenmiş dondurmalar uzak durmanız gerekir. Tatlıyı ve dondurmayı çikolata, fındık, fıstık soslarını tüketmek ise fazla miktarda vücudunuza yağ ve şeker alınması anlamını taşıyor. Şerbetli tatlılardan uzak durarak sütlü tatlıları tercih edin.

Ara öğünlerde atıştırmalardan kaçın!

Zayıflama diyeti uygulayanlar ara öğünleri gereksiz buluyor ve yapmayabiliyor. Oysa ki ara öğün yapmak kişiyi, masabaşı iş de yapsa vücudun kıtlık sinyali almasını, dolayısıyla yağları depo olarak tutmasına engel olur. Ara öğün yapanlarda metabolizma çok daha hızlı çalışıyor. Masabaşı işi de yapılsa vücut enerji harcamaya devam ediyor, yağlardan enerjiyi kullanıyor. Ara öğünsüz diyette vücut ihtiyacı olan enerjiyi kaslardan karşılıyor. Böylece yağ yakımı hedeflenirken kas yıkımı olmuş oluyor.

İçecekler

Hergün 2-2,5 litre su tüketimeniz sizin sağlıklı beslenmesinizin en önemli faktörlerin başında yer alır.Kişini içtiği su, ödem yani vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlamakta en etkili yöntem. Ödemden korunmanın en önemli usrlarının başında kafein içeren içeceklerden uzak durmaktır.İçeceklerin yanlış bilinen sıvı olamalarının su değeri taşıdıkları tamami ile halk arasındaki uydurmalardandır. 

Çevrenizin etkisi çok önemli

Eğer diyet yapan kişi yemek yemeyi çok seviyor ve zorlanıyorsa çevresi diyetine destek vermediği zaman kolayca vazgeçebiliyor. “Pilavsız akşam yemeği olmaz” veya “Bir dilim pizza, ne olacak ki!” gibi sabote edici ve çeldirici cümleler, diyeti bozmak için yeterli nedenler gibi görünüyor.

Kahvelerdeki krema ve aromalar 

Soğuk havalarda ısınmak için sıcak içeceklerin tüketimini, sıcak havalar ise serinlemek için soğuk içeceklerin tüketimini artırıyor ve ikisininde çok zararlı olduğunu belirtmek isteriz.Hem miktar, hem yağ, hem de şeker olarak geri dönüyorlar. Yemek konusunda olduğu gibi içecek konusunda da aşırıya kaçmamak önemli. Sade kahvenin kalorisi yok denecek kadar az, ancak kahve aroma ve/veya krema ile karışım halinde olunca 400-500 kaloriyi buluyor. Ayrıca fazladan yağ ve şeker de depolanmış oluyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir